رفع مشکل لرزش دنده

stickshift

رفع مشکل لرزش دنده

سلام خدمت مخاطبین گرامی کالا یدک پستی بسیار کارآمد درباره ی چرا دنده ماشین می لرزد و برای رفع مشکل لرزش دنده چه باید کرد را فراهم کردیم امیدوارم بخونید و استفاده کنید ا زاین آموزش و بفرستید برای دوستاتون که اونام ممطالعه کنن و همچنین خواهشمندم با نظرات و پیشنهادات خودتون مارو یاری کنید.

 

این قسمت از خودرو که در کابین خودرو شروع به لرزش می کند، سر دنده می باشد که گاها در برخی دنده ها یا سرعت های خاصی، شروع به لرزش می کند و اگر رفع نگردد باعث ایجاد مشکلات دیگری نیز خواهد شد.

با ما در ادامه همراه باشید تا دلایل لرزش دنده در خودروهای دنده دستی را بررسی کرده تا در صورت امکان با بکار گیری برخی راهکارها، اقدام به رفع این مشکل نمایید.

علت لرزش دنده

سر دنده یا دسته دنده ممکن است بنا به دلایل مختلفی در برخی شرایط شروع به لرزش کند. با توجه به کیفیت نامطلوب ساخت خودروهای داخلی، گاها دیده شده که خودرو از بدو تحویل دارای چنین مشکلی بوده و راننده متوجه لرزش دنده در برخی شرایط می شود.

 

با این حال برخی از عوامل وجود دارند که می توانند موجب لرزش دنده در خودروهای دنده دستی شوند. این مشکلات می توانند از گیربکس خودرو یا موتور و اتصالات موتور نیز باشند که بسته به شرایط خودرو می توانند متفاوت باشند.

 

البته برخی لرزش های سر دنده نیز کاملا طبیعی بوده و نیازی به تعمیر آن نخواهد بود. اصولا خودروهای دنده دستی ساخت داخل، در هنگام حرکت و شتاب گیری اولیه، ممکن است مقداری با لرزش دنده همراه باشند.

 

همچنین در دورهای پایین به علت ارتعاش طبیعی خودرو، ممکن است دنده خودرو دچار لرزش های خفیفی شود که با بالاتر رفتن دور موتور و تعویض دنده، این مشکلات حل خواهد شد.

 

اما شرایط دیگری برای لرزش دنده در خودرو های مختلف وجود دارد که نشان از وجود مشکل در برخی قطعات دیگر خودرو دارد.

در ادامه به این مشکلات احتمالی اشاره شده است و علاقه مندان می توانند از طریق مطالعه موارد زیر، نسبت به رفع این مشکلات اقدام کنند تا این لرزش های موجود در دنده را کاهش داده و یا بطور کامل از بین ببرند.

 

بروز مشکل و یا شکستگی در وضعیت دسته موتورها می تواند در برخی دورها یا سرعت ها، منجر به لرزش دنده و یا کل موتور خودرو گردد.

ایجاد شکستگی و خرابی در پلوس چرخ های سمت راننده یا شاگرد نیز در سرعت های پایین باعث لرزش دنده خواهد شد.

کیفیت پایین و یا کم بودن میزان روغن واسکازین در گیربکس نیز گاها منجر به لرزش دنده و داغ شدن بیش از حد دسته دنده نیز می شود.

در صورت شکسته شدن فنرهای داخل پلوس و شفت ها، دنده شروع به لرزش در سرعت های خاصی خواهد نمود.

وجود ایراد در صفحه کلاچ و دیسک ممکن است در هنگام تعویض دنده باعث لرزش دنده شود.

استاندارد نبودن ارتفاع خودرو نیز گاهی اوقات منجر به لرزش سر دنده می شود که با تنظیم ارتفاع گاها این مشکل رفع خواهد شد.

 

وجود اشکال در ماهک و میل ماهک نیز ممکن است باعث لرزش نامعمول دنده در خودروهای گیربکس دستی شود.

یکی از مهمترین دلایل لرزش دنده در خودروهای مختلف، وجود مشکل در پلوس و شفت می باشد.

آنچه در بالا عنوان شد، جزو شایع ترین عوامل و مشکلاتی هستند که منجر به لرزش دسته دنده و سر دنده در کابین راننده می شوند.

معمولا با مراجعه به یک فرد متخصص و معاینه مواردی که در بالا عنوان شد، می توان سر منشا مشکل را یافته و نسبت به حل آن اقدام نمود. در نظر داشته باشید که همانطور که اشاره شد

به علت کیفیت پایین برخی محصولات، ممکن است این مشکل به صورت طبیعی و به علت ارتعاش خود خودرو باشد که با بالا رفتن دور موتور، می توان از آن چشم پوشی نمود.

 

سر و صدای خودرو هنگام توقف

 

نیازی به گفتن نیست که اگر هنگام تعویض دنده صداهای غیر معمول می‌شنوید به این علت است که گیربکس به شدت در حال کار است، ولی آیا به فکرتان خطور می‌کند هنگامی که دنده خلاص است هم اشیایی به هم برخورد بکنند؟

بله، قطعات گیربکس در تماس با هم هستند و به هم برخورد می‌کنند. این قبیل سر و صداها می‌توانند، راه حل هایی ساده و یا گران قیمت داشته باشند… مانند بسیاری از عیب و ایرادهایی که در فهرست ما وجود دارند، گاهی افزودن یا تعویض واسکازین گیربکس می‌تواند کارساز باشد.

 

به خاطر داشته باشید که درست مانند روغن موتور، خودروهای مختلف با فرمولاسیون خاصی که در راهنمای آن قید شده است بهتر کار می‌کنند. سر و صدای زیاد گیربکس هنگام خلاصی دنده می‌تواند نشان دهنده مشکلی جدی باشد، از جمله فرسودگی قطعات مکانیکی که نیاز به تعویض دارند.

 

در این صورت، ممکن است چرخ‌دنده ها فرسوده شده باشند یا دنده چرخ دنده ها خورده شده باشد. از دست دادن کنترل هنگام رانندگی ابداً تجربه‌ای خوشایند نیست. ادامه مطلب را بخوانید تا ببینید اگر گیربکس داغ به موقع تعمیر نشود چطور می‌تواند باعث بشود خودرو تعادلش را به شدت از دست بدهد.

 

جا نرفتن دنده

در گیربکس هایی که به درستی کار می‌کنند، خودرو با همان دنده‌ای که شما یا کامپیوتر خودروی‌تان تعیین کرده‌اید به راهش ادامه می‌دهد، تا زمانی که شما یا کامپیوتر بخواهید دنده عوض کنید.

ولی در مورد گیربکس هایی که دنده آن ها از جا در می‌رود، خودرو دیگر با دنده‌ای که برایش تعیین شده حرکت نمی‌کند و آن را پس می‌زند، و (گیربکس های دستی) تمایل دارند به حالت خلاص در بیایند.

 


 

مطلب مرتبط: دنده مرده به چه معناست؟

 


این امر در بهترین حالت ناامید کننده و در بدترین حالت خطرناک است: وقتی پای‌تان را از روی پدال گاز برمی‌دارید تا کنترل خودرو از دست‌تان خارج نشود، تنها چیزی که به آن فکر می‌کنید این است که گیربکس نیرویی به چرخ ها منتقل نکند.

نیازی نیست به فکر فرو بروید. اگر چنین اتفاقی افتاد، بدانید وقت آن است نگاهی به گیربکس خودروی‌تان بیندازید. در بخش بعد، از علامت هشدار دهنده دیگری صحبت می‌کنیم که ممکن است یک « فاجعه» واقعی به نظر برسند ولی برطرف کردن‌شان زیاد پیچیده نیست.

 

کلاچ شل

چرا دنده ماشین می لرزد: در اینجا مشکل دیگری مطرح می‌شود که دارندگان خودروهایی با گیربکس دستی را غافلگیر می‌کند، یعنی: کلاچ شل. کلاچ شل، کلاچی است که وقتی راننده پدال کلاچ را فشار می‌دهد، دیسک را از فلایویل جدا نمی‌کند.

راننده نمی‌تواند دنده را تعویض کند چون کلاچ هنوز درگیر است و دارد با نیروی موتور می‌چرخد. راننده به طوری ناگهانی و با صدای سایش غیرمنتظره‌ای که هنگام تعویض دنده می‌شنود از این مشکل مطلع می‌شود.

خوشبختانه، مشکل زیاد جدی نیست و برطرف کردن آن هم در مقایسه با دیگر مشکلات مربوط به گیربکس، هزینه‌بر نیست. در اغلب موارد، مشکل به شل شدن بیش از حد پدال کلاچ مربوط می‌شود.

وقتی کابل یا اتصال بین پدال و دیسک کلاچ زیاد آزاد باشد، کلاچ اهرم کافی برای جدا کردن دیسک از فلایویل را در اختیار ندارد. اگر بدانید دنبال چه چیزی می‌گردید، حتی افراد غیر متخصص هم می‌توانند ایرادهای گیربکس را تشخیص بدهند.

مطالب مشابه

خودروسازی

شرایط خودروسازان در دولت دوازدهم

با حضور محمد شریعتمداری به‌عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت...

egzoz-1

صدای منبع اگزوز

صدای منبع اگزوز معمولا مشکلات اگزوز را می توان با...

پژو 2008

نقد و بررسی پژو ۲۰۰۸

قصد داریم به نقد و بررسی یکی از پرحاشیه‌ترین خودروهای...