زمان تعویض فیلتر

۵daaab6e-ce51-41c6-9742-6018fdfe9dde

زمان تعویض فیلتر

 

ذرات خارجی وارد شده به موتور همانند یک ساینده بر روی قطعات فلزی موتور عمل کرده و به قطعاتی مانند پیستون و سیلندرها آسیب وارد می‌کنند. موتورهای جدیدی که در خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرند، از نسبت هوا به سوخت دقیقی پیروی می‌کنند.

وقتی در محفظه احتراق هوا کم باشد، سوخت بیشتری وارد شده و احتراق ناقص صورت می‌گیرد که نتیجه آن اعمال فشار بیشتر بر روی موتور است.

خوشبختانه فیلتر هوای موجود در خودروهای ما، باعث ورود هوای مورد استفاده موتور به‌صورت تمیز می‌شود. با این حال بهترین فیلترهای هوا نیز بعد از مدتی مقاومت در برابر محیط بیرونی، خاصیت خود را از دست می‌دهند، در نتیجه راننده باید آن را عوض کند.

 

از زمانی که اتومبیل را روشن می‌کنید تا زمانی که ان را خاموش میکنید، فیلتر هوا در حال کار کردن است. وظیفه فیلتر هوا، رسانیدن هوای کافی به موتور و پاک کردن هوا از گرد و غبار و آلودگی هایی است که می‌توانند به موتور آسیب برسانند.

اما بهترین فیلترها هم تاریخ مصرف دارند و برای مدت زمان محدودی کار می‌کنند. چگونه زمان تعویض فیلتر را بفهمیم؟

مهم ترین عامل، شرایط رانندگی شماست. اگر شما در داخل شهر شلوغ با توقف و حرکتهای مداوم و یا در جاده هایی خاکی رانندگی می‌کنید نسبت به کسیکه فقط برخی اوقات در جاده های‌ خلوت وتمیز رانندگی میکند، باید فیلتر هوا را سریع تر جای گزین کنید.


 

مطلب مرتبط : نقش فیلتر هوا در خودرو چیست


 

فیلتر هوا می بایستی در هر ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ مایل جای گزین گردد. در حالت بهینه بهتر است که روغن نیز همراه با فیلتر هوا تعویض شود. اگر روغن را تعویض نمیکنید، حتماً وارسی کنید. هزینه زیادی برایتان ندارد ودر شرایطی ممکن است از هزینه های‌ گزاف بعدی پیشگیری کند.

گذشته از این مسائل فیلترهای موجود در بازار کیفیت ها و طول عمر های‌ متفاوتی دارند. حتماً به نکاتی که در مورد طول عمر ان فیلتر نوشته شده توجه کنید.

 

نشانه هایی که نیاز است فیلتر هوا تعویض گردد:

– افزایش چشمگیر مصرف سوخت

– مشکل احتراق، روشن شدن آهسته یا اشکال در روشن شدن

– مشکل احتراق در موتور

– نرم و روان کار نکردن موتور

– روشن شدن چراغ سرویس موتور…

 

زمان مناسب برای تعویض فیلتر روغن

زمان تعویض روغن بستگی به شرایط کار روغن و نوع فیلتر دارد. اما بعضی از رانندگان و یا تعمیر کاران یک قانون من درآوردی دارند که هر وقت روغن موتور را تعویض کردی همان موقع فیلتر را نیز عوض کن این. قانون بدون توجه به کارکرد انواع روغن و فیلتر است.

 

با نصب یک فیلتر روغن و استفاده از روغن ۵۰۰۰ کیلومتری در اتومبیل، می‌توانید بعد از دو مرتبه تعویض روغن فیلتر روغن خودرویتان را تعویض کنید. اما اگر روغن ۲۰۰۰۰ کیلومتری بکار برده باشید بهتر است بعد از تعویض روغن فیلتر روغن را نیز عوض نمایید.

اما در مورد فیلتر هوا، اگر منطقه زندگی شما پر گرد و غبار است، بهتر است هر ۵۰۰۰ کیلومتر فیلتر هوای خودرویتان را تعویض نمایید و در میان این مسافت حداقل یک‌بار به وسیله هوای فشرده فیلتر هوا را تمیز نمایید اما در هوا های‌ معمولی و تمیز میتوانید هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر اینکار را انجام دهید و هر ۵۰۰۰ کیلومتر فیلتر هوا را تمیز نمایید و دوباره استفاده کنید.

هرگز فیلتر هوای خودتان رابا پیچ گوشتی برای هوا گیری بهتر سوراخ نکنید چون اولا شما دیگر فیلتر هوا را بی معنا نموده اید و عملا هوا از محلهای بدون مقاومت عبور خواهد کرد

 

یعنی جریان اتصال کوتاه هوا ایجاد میشود و ثانیا این که شرکتهای سازنده فیلتر ها را طوری طراحی نموده اند که بعد از کثیف شدن نیز توان خروجی لازم برای هوای مورد نیاز ماشین را داشته باشند.

همه موتورهای درون‌سوز به هوا نیاز دارند تا بتوانند کار بکنند. علتش هم این است که گازوئیل یا بنزین بدون هوا، و به ویژه اکسیژن، نمی‌توانند بسوزند و انفجار لازم جهت پیش بردن وسیله نقلیه را تولید کنند.

 

در خودروهای مدرن و امروزی، هوا پیش از این که به داخل محفظه احتراق مکیده شود، باید تمیز بشود، در غیر این صورت، ذرات گرد و غبار و سایر آلاینده‌ها به سرعت وارد موتور می‌شوند و باعث می‌شوند عملکرد آن پایین بیاید و البته عمر آن نیز کاهش پیدا کند.

ذرات خارجی روی قطعات فلزی موتور مانند مواد ساینده عمل می‌کنند و باعث فرسایش رینگ‌ها، سیلندر و پیستون‌ها می‌شوند. علاوه بر این، موتورهای امروزی با ضریب مشخصی از سوخت و هوا کار می‌کنند و وقتی هوای کافی به موتور نرسد، مخلوط هوا و بنزین بیش از حد غلیظ می‌شود و فشار بیشتری به موتور وارد می‌کند.

 

خوشبختانه، فیلترهای هوا در اختیار ما قرار دارند تا سوخت و هوا را با نسبت مشخصی با هم ترکیب کنند و مانع ورود ذرات خارجی به داخل موتور بشوند.

فیلترها هر چند وقت یکبار باید تعویض بشوند؟

زمان تعویض فیلتر هوا: در جواب باید گفت بستگی دارد به این که خودرو شما چقدر شدید و در چه شرایطی کار می‌کند. اگر خودرو زیاد داخل شهر تردد می‌کند که هوا آلوده است و توقف و حرکت‌های زیادی دارد، فیلتر باید در فواصل زمانی کمتری تعویض شود.

 

البته خودروهایی که فقط آخر هفته‌ها از پارکینگ بیرون می‌روند، از این قاعده مستثنی هستند. برخی متخصصین توصیه می‌کنند هر ۴۸۰۰ کیلومتر یکبار و به همراه هر تعویض روغن، فیلتر هوا نیز باید عوض شود.

برخی متخصصین نیز بر این باورند که بهتر است هر چند وقت یکبار به فیلتر نگاهی بیندازید و هر وقت کثیف به نظر رسید آن را عوض کنید.

مطالب مشابه

سوزن انژکتور چیست ؟

ازسال ۱۹۹۲میلادی شرکت های بزرگ خودروسازی از سیستم انژکتور در...

۱-۳

رفع صدای تسمه

رفع صدای تسمه صدای تسمه یکی از آزاردهنده‌ترین صداهایی است...

خرید خودروهای هیبریدی در ایران

شاید این سوالی باشد که بارها و بارها در هفته...