صدای منبع اگزوز

egzoz-1

صدای منبع اگزوز

معمولا مشکلات اگزوز را می توان با توجه به صداهای ناآشنا و یا نگاه کردن به زیر خودرو تشخیص داد. یکی از شایع ترین مشکلات اگزوز, صداهای گوش خراش است. چنین صدایی میتواند به دلایل مختلف ایجاد شود. در اینجا نگاهی دقیق تر به برخی از علل احتمالی ایجاد مشکل و گزینه های تعمیر خواهیم داشت.

چه عواملی باعث ایجاد صدای ناهنجار در منبع اگزوز میشود؟

در اغلب ماشینها, منبع اگزوز در راستای لوله خروجی اگزوز نصب شده و وظیفه آن کاهش صدای تولید شده توسط موتور است. منابع شامل لوله های سوراخ دار و حجره های تیغه داری هستند که امواج صوتی مخالفی ایجاد میکند. وقتی صدا از موتور به سمت منبع اگزوز می آید, این امواج مخالف برخی از این صداهای بلند را خنثی میکنند. در بیشتر مناطق, ایجاد سر و صدای ناهنجار در جاده ها ناشی از فقدان منبع اگزوز و یا منبع اگزوز آسیب دیده, غیر قانونی است چرا که مطابق قوانین اجزاء سیستم اگزوز میبایست صدای قابل قبولی برای وسیله نقلیه ایجاد کنند.
اگر صدای بلندی شبیه برخورد دو قطعه فلزی به همدیگر میشنوید, اغلب به این معنی است که چیزی به لوله اگزوز برخورد میکند. یک بست شکسته, قلاب و یا قطعه پوسیده باعث ایجاد صداهای ناهنجار می شوند.

مثل اینکه لوله اگزوز محکم به قطعات دیگر زیر ماشین برخورد میکند. خصوصاً وقتی که در یک جاده ی ناهموار رانندگی میکنید و یا در حال شتاب گیری هستید. البته در برخی موارد حتی زمانی که استارت میزنید و ساکن هستید نیز این صدا شنیده میشود چرا که آسیب هر یک از بستها و رابطهایی که اجزاء اگزوز را متصل به هم نگه میدارند, باعث میشود که سیستم اگزوز تراز نباشد و در این مواقع این صدا بسیار شایع است. اگر صدا از این قسمت باشد, معمولاً از نزدیک انتهای ماشین شنیده میشود.

یک منبع اگزوز آسیب دیده میتواند باعث ایجاد حرکات بیش از حد سایر اجزاء شده و فشار روی آن قسمتها را افزایش دهد. بنابراین این آسیبها اگر به حال خود رها شوند, میتواند چیزی بیش از یک صدای گوش خراش ایجاد کند. اگر منبع بیش از اندازه پایین باشد, احتمال دارد که به دست اندازهای سطح جاده و یا مانع دیگری برخورد کرده و بشکند. نتیجه اینکه بسیار مهم است که هرچه زودتر منبع تعمیر شود.

 

نشانه های منبع اگزوز آسیب دیده

اگر شما مشکوک هستید که صدای ناهنجار ماشین ناشی از مشکلات منبع اگزوز است, نگاهی به سیستم اگزوز بیندازید. در عین حال که صدای ناهنجار شایعترین علامت است
اما چند نکته دیگر نیز برای چک کردن وجود دارد. زیر ماشین را ببینید و لوله اگزوز را بررسی کنید. آیا زنگ زدگی و یا آسیب دیگری مشاهده میکنید؟
نگاه دقیق تری به منبع و عایق های حرارتی بیندازید. آیا نشانه های قابل رؤیت از آسیب دیدگی میبینید؟ همچنین به نحوه کار کردن موتور دقت کنید. اگر متوجه کاهش عملکرد موتور شده اید, احتمالاً نشتی در اگزوز وجود داشته و یا منبع آسیب دیده است.

چگونه منبع اگزوز را تعمیر کنید؟

سیستمهای اگزوز جدید معمولاً از جنس فولاد با پوشش آلومینیوم و یا فولاد ضد زنگ ساخته میشوند. اما این بدان معنا نیست که اگزوز و اجزاء آن مادام العمر هستند. گرما , ذرات, نمک جاده و یا رطوبت باعث ایجاد خوردگی در اگزوز میشوند.

وقتی که شما مشکلی در سیستم اگزوز دارید, مهم است که سریع آنرا رفع کنید چرا که این مشکلات در طول زمان بدتر میشوند و هر چه بیشتر معطل کنید, هزینه های تعمیر بیشتر خواهد شد. صدای گوشخراش تنها مشکل یک اگزوز خراب نیست. شما فقط صدا را میشنوید ولی این میتواند به این معنی باشد که گازهای خروجی و دود به درستی خارج نشده و این نشت باعث شود که بخشی از این گازها به درون ماشین وارد شوند.

این صدای ناهنجار ممکن است به سادگی با محکم کردن یک بست و یا تعویض بست شکسته رفع شود. اما ممکن است خوردگی در منبع و یا قسمتهای مجاور رخ داده باشد و به حدی زیاد باشد که مجبور به تعویض قطعات شوید. به هر حال فراموش نکنید که نقش اگزوز بسیار مهم است. اگر شما آشنایی کافی برای تعمیر ندارید بهتر است کار را به یک متخصص بسپارید .

صدای بلند و ناگهانی از سیستم اگزوز همیشه ناشی از یک مشکل خارجی نیست. امکان دارد که تیغه ها و یا اجزاء دیگر داخل منبع اگزوز آسیب دیده باشند و باعث ایجاد صدای داخل منبع شوند.

علاوه بر این , همیشه مشکل از منبع نیست. بستها و پیچهای نگهدارنده لوله اگزوز, عایق های حرارتی بالای مبدل کاتالیزور و یا سایر اجزاء ممکن است آسیب ببینند. همچنین مبدلهای کاتالیزور نیز وقتی خراب شوند باعث ایجاد صداهای داخلی در سیستم اگزوز میشوند.

مطالب مشابه

۵daaab6e-ce51-41c6-9742-6018fdfe9dde

زمان تعویض فیلتر

زمان تعویض فیلتر   ذرات خارجی وارد شده به موتور...

۸۱۴

راهنمای تعمیر موتور برلیانس H330

راهنمای تعمیر موتور برلیانس خودروی برلیانس H330 یک سدان شهری...

GC6-5

جیلی GC6 اکسلنت رونمایی شد

پس از گذشت مدت کمی از عرضه این خودرو در...